Zawodowo

Podobno najlepsza praca to taka, która pozwala realizować swoją pasję – takie połączenie pożytecznego z przyjemnym.

A wszystko zaczęło się chwilę po tym jak odkryłem ciekawe narzędzie w pakiecie Office 2000, pod nazwą Front Page. To właśnie zabawy w tym edytorze pochłaniały mnie na długie godziny. Pierwszą stroną jaka powstała i została umieszczona w internecie (wrzucona na darmowy hosting od interia.pl) była statyczna strona zawierająca kody do gier na PlayStation (PSX), które przepisywałem z czasopism oraz ksiąg kodów. Z czasem zacząłem zaglądać w kod, który generuje Front Page, okazało się, że zmiany bezpośrednio w nim często są szybsze, a sam kod można mocno zoptymalizować tak poznałem HTML. Z czasem rozgryzłem, co się kryje w atrybutach „style” i nawet udało się ten kod wynieść do plików z rozszerzeniem *.css.

Przeklikując internety w tamtych czasach często trafiałem na strony wyświetlające aktualną datę i godzinę, zgłębiając tajniki jak jest to zrobione poznałem Java Script. Chociaż przez długi czas żyłem w błędzie, że Java i Java Script to jest to samo, zabawa z popup’ami, podmianą treści po kliknięciu w przycisk dawała sporo frajdy.

Prawdziwa zabawa zaczęła się, gdy na stronie poświęconej grze Transport Tycoon Delux zobaczyłem licznik odwiedzin, zgłębiając jak jest to zrobione (autor strony był bardzo pomocny), trafiłem na trzy literki PHP.