Internet jest wszędzie

iPlus SIMDATA

Zgodnie z tym, o czym wspominałem w moim poprzednim wpisie, dzisiaj przedstawię internetową przeglądarkę Mini Map w telefonie Nokia N73. Wcześniej jednak opiszę usługę sieci Plus GSM – iPlus SIMDATA, to właśnie dzięki niej mogę cieszyć się Internetem w swoim telefonie za rozsądne pieniądze 🙂
Ale do rzeczy! iPlus to usługa abonamentowa w sieci Plus GSM oferująca użytkownikom bezprzewodowy dostęp do Internetu za pomocą sieci GSM. Simdata jest to również usługa iPlus jednakże w systemie pre-paid, czyli nie podpisujemy żadnej umowy, wystarczy zakupić pakiet startowy (mini-zestaw kosztuje 20zł i również tyle mamy do wykorzystania na koncie). Ceny porównując do cen tych samych usług np. w usłudze Simplus, są znaczne, co przedstawiam poniżej, dla połączeń Internet GPRS:

Ilość danych: 100KB 1MB 10MB
Simplus: 61gr 6,10zł 61zł
Simdata 3gr 30gr 3zł

*przy założeniu, że 1MB = 1000KB (rzeczywiście jest to 1024KB)

Tak więc jak wyżej widać, stawki za korzystanie z Internetu przy użyciu pakietu Simdata jest 20 razy tańsze niż korzystanie z Simplus’a! Oczywiście Simdata się nie nadaje do połączeń głosowych, ponieważ minuta połączenia kosztuje aż 1,20zł, jedynie SMSy do sieci Plus GSM kosztują 12gr.

W dalszej części opiszę jak można wykorzystać potęgę Internetu w swoim telefonie komórkowym.

Aktualnie zdecydowana większość telefonów obsługuje połączenia z Internetem oraz ma możliwość instalacji aplikacji Java – to w zupełności wystarczy, aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie oferuje simdata. No może nie w pełni, bo jeżeli nasz telefon nie ma w standardzie przeglądarki internetowej, a jedynie WAP to jeszcze musimy ją zainstalować. Całe szczęście, że tego typu przeglądarki nie trzeba daleko szukać, ponieważ twórcy znanej z PC’tów przeglądarki internetowej Opera zrobili także wersje dla telefonów komórkowych, dostępną za darmo, jej nazwa to Opera Mini. No to już mamy prawie wszystko, prawie ponieważ, co to za Internet jak nie możemy pogadać ze znajomymi na GG, czy Jabber 🙂 w tym wypadku jest jeszcze łatwiej niż z przeglądarka internetową, ponieważ wybór darmowych komunikatorów jest naprawdę spory, ale o tym poniżej.

Komunikatory:

 • Bombus – wymieniam ten komunikator jako pierwszy, ponieważ jest on chyba najlepszy, jaki do tej pory miałem okazję testować. Co ciekawe jest on Rosyjskiej produkcji i jest to klient sieci Jabber, posiada wiele ciekawych funkcji, bogate ustawienia itp. Przed odrzuceniem tego komunikatora z względu, że nie obsługuje GG, poczytaj ten i ten artykuł, a dowiesz się jak na Jabberze cieszyć się GG, Tlenem i innymi popularnymi protokołami.
 • Jadu Gadu – jest to mobilny darmowy odpowiednik najpopularniejszego w Polsce komunikatora Gadu Gadu. Zasada działania programu jest bardzo zbliżona do tego znanego wszystkim z komputerów. Przy pierwszym uruchomieniu zostaniemy poproszeni o podanie naszego numeru GG oraz hasło, po poprawnej weryfikacji program jest już gotowy do użycia.
 • Papla Instant – to kolejny Polski produkt, jednakże jest to podobnie jak Bombus klient Jabber.

Przeglądarki internetowe:

 • Opera Mini – tym razem jednak rozpocznę od moim zdaniem najsłabszej aplikacji, ale jest to program darmowy i działa na każdym telefonie z obsługą Java. Przeglądarka zaraz po zainstalowaniu jest gotowa do użytku i surfowania po Internecie, jednakże czasami pojawiają się komplikacje przy stronach z dużą ilością tekstów i grafik, zwłaszcza w starszych telefonach – nie trudno o przepełnienie cachu. Tak samo pojawiają się problemy z obsługą nowych technologii jak na przykład ajax.
 • Opera Mobile – z tą przeglądarka jest już troszkę lepiej, jednakże podobnie jak powyżej strony nie wyświetla się w takim układzie jak jest ona widziana w przeglądarce internetowej na komputerze. Obie Opery dostosowują stronę do szerokości ekranu telefonu w taki sposób, że elementy wykraczające poza jego szerokość przenosi do następnej linii, co potrafi zmienić stronę nie do poznania 🙁 Kolejną sprawą, która niestety przemawia na niekorzyść Opery Mobile jest fakt, że jest to przeglądarka komercyjna, ale każdy ma możliwość bez żadnych konsekwencji przetestować przeglądarkę przez 30 dni.
 • Mini Map – no i teraz najlepsza przeglądarka, jaką testowałem oraz z której korzystam, jest to przeglądarka wydana przez firmę Nokia, oparta na tym samym silniku, co przeglądarka Mozilla. Przeglądarka radzi sobie z każdą stronę w Internecie, ajax nie stanowi dla nie żadnego problemu, a nawigacja po stronie jest perfekcyjna dzięki kursorowi podobnemu do tego z PC’ta. Do tego w odróżnieniu od poprzedników, wyświetla strony w ich oryginalnym układzie, dodatkowo możemy w prosty sposób powiększać całą stronę lub sam tekst. Dodatkowo przeglądarka obsługuje kanały RSS oraz Atom. Poniżej prezentuje screen’y z tej wspaniałej przeglądarki oraz dla porównania screen’y z Opera Mobile.

Screen’y Mini Map

Mini Map Mini Map Mini Map
Mini Map Mini Map Mini Map

Screen’y Opera Mobile

Opera Mobile Opera Mobile Opera Mobile
Opera Mobile Opera Mobile Opera Mobile

4 odpowiedzi na “Internet jest wszędzie”

 1. Widzę, że opisałeś to, co faktycznie leży obok nas a nie umiemy z tego skorzystać.

  Na pewno nie jest to tak wygodne jako korzystanie z laptopa/komputera czy też PDA, no ale zawsze można coś ciekawego robić będąc w autobusie czy w pociągu (tutaj wszystko jest dowolno byleby był zasięg plusa i gprs/edge).

  Ale można też bez problemu podłączyć telefon jak np. twój (bluetooth) czy za pomocą kabla (w tym wypadku dobrej marki kabel) i za pomocą laptopa można przeglądać strony.

  No ale przyjemność się kończy, gdy padnie bateria to wtedy będzie niezły sajgon =)

  pozdrawiam

 2. Myśl, że 20zł to nie jest jakiś astronomiczny wydatek, tym bardziej, że całe 20zł wydane na zestaw startowy mamy do wykorzystania. Jedynie w tym momencie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o Internet w sieci Plus są pakiety internetowe w usłudze Simplus, gdzie za 10zł otrzymujemy 50MB rozliczanych z dokładnością do bajta, a w przeliczeniu 1MB w tym pakiecie kosztuje 20gr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *