Mobilne portale informacyjne…

BlogStudia to poza poszerzaniem swojej wiedzy i zainteresowań to także czas zmarnowany na dojazdy, oczekiwanie na wykładowców, czy też nudne wykłady. Jeśli jest możliwość wypełnienia tego czasu jakimiś sensownymi zajęciami to warto na nie się zdecydować. W moim przypadku, gdy brakuje alternatywnego sposobu wypełniania marnującego się czasu, sięgam po wirtualną gazetę w postaci telefonu komórkowego i wykorzystuje dobrodziejstwa mobilnego internetu. Tym sposobem uzbierałem sobie kilka głównych mobilnych portali informacyjnych, z których korzystam i które postaram się ocenić w dalszej części wpisu.

Telefon z którego korzystam to Nokia N82, która pracuje w rozdzielczości ekranu 240x320px (poziomo 320x240px) oraz używam standardowej przeglądarki Nokia z mini mapą – ustawiona na wyświetlanie stron na całym ekranie.

mobINTERIA.pl

mobINTERIA
mobINTERIA

Pierwszym z portali jaki opisze to mobilna (www.mobinteria.pl lub m.interia.pl) wersja portalu INTERIA.pl, jest to mój ulubiony portal w wersji „normalnej”, dlatego też tutaj jego wersja mobilna ma kilka punktów więcej na samym starcie. Najważniejsze jest to, że strona bez problemu się wyświetla, gdy ekran telefonu jest pionowo oraz poziomo – nie pojawia się pasek przewijania dolny. Kolejną zaletą względem pozostałych portali jest stosunkowo duża ilość odnośników do informacji w każdym z działów, co bez potrzeby wchodzenia na dodatkowe podstrony pozwala dotrzeć do nowości z każdego działu. W przypadku, gdy pięc najnowszych wpisów uznamy za zbyt małą możemy wejść na podstronę wybranego działu, gdzie znajdziemy dodatkowe 5 wpisów. Pod względem transferu, sam kod strony głównej to około 7kB i do tego dochodzą miniaturki, logo, oraz ikonki, których waga łącznie nie przekracza 15kB. Jedną chyba z głównych wad tego mobilnego portalu jest niesynchronizowanie z jego normalną wersją, artykuły na wersji mobilnej pojawiają się z opóźnieniem, albo też nie trafiają tam w ogóle. Mniejszą wadą jest brak wyszukiwarki.

Mini WP

Mini WP
Mini WP

Mobilna wersja Wirtualnej Polski (mini.wp.pl) wypada dosyć blado w porównaniu z wcześniej opisywanym portalem. Zasadnicza wada strony głównej to tylko trzy normalne działy, w którym znajdziemy kilka (2-3) odnośniki do najświeższych wiadomości, pozostałe działy to zlepki kilku innych działów z pojedynczymi linkami. Dostęp do bardziej rozbudowanej listy nowości wymaga wchodzenia na podstrony działów. Z zalet względem Interii można wymienić pasek z informacją o aktualnym kursie najpopularniejszych walut oraz stanie giełdy, a także wyszukiwarkę. Kod strony głównej to zaledwie 4kB + grafiki około 20kB, przy zastosowaniu większej kompresji miniatur można by się pokusić o zwiększenie zasobów merytorycznych strony głównej. Same podstrony są dobrze zorganizowane i pozwalają zawężać tematykę wpisów. Strona prezentuje się dobrze zarówno w pionowej jak i poziomej orientacji ekranu.

Gazeta.mobi

Gazeta.mobi
Gazeta.mobi

Gazeta.mobi jest to mobilna wersja portalu Gazeta.pl i na pierwszy rzut oka to takie połączenie mobilnej Interii oraz WP, niestety zarówno z ich wadami. Portal na stronie głównej udostępnia kilka działów tematycznych, z którego tylko pierwszy (wiadomości) zawiera niespełna 10 odnośników do artykułów. Pozostałe działy prezentują tylko 3 ostatnie wpisy, a reszta dostępna jest po otworzeniu podstrony. Podobnie jak na Mini WP, tutaj również można znaleźć pasek z informacjami o stanie giełdy oraz kursie walut, a dodatkowo sprawdzimy aktualną pogodę. Do naszej dyspozycji jest wyszukiwarka, z tym że jest to sprytnie wykorzystana mobilna wersja wyszukiwarki Google. W porównaniu z poprzednikami kod strony waży sporo, bo przekracza 15kB plus drugie tyle grafik, tak więc pod względem transferu nie jest to ekonomiczny portal. Wyświetlanie strony nie sprawia problemu tak jak to było w przypadku poprzedników.

Onet Lajt

Onet Lajt
Onet Lajt

Najrzadziej przeze mnie odwiedzany mobilny portal. Onet Lajt to odchudzony jeden z najpopularniejszych portali w Polsce – Onet. Jak dla mnie brakuje kategorii, bo te które są to niestety nie zawierają nic szczególnego, poza pierwszą zawierająca najświeższe wiadomości. Do większej ilości informacji trzeba przełączać się między zakładkami, czyli wchodzić na kolejne dosyć obszerne podstrony. Onet Lajt na stronie głównej prezentuje informacje o kursie walut, stanie giełdy, aktualną pogodę oraz udostępnia wyszukiwarkę. Strona wyświetla się prawidłowo w pionie oraz poziomie, a sam kod strony zajmuje nieco ponad 4kB i dodatkowo grafiki około 25kB, ponad to trzeba w przypadku tego portalu liczyć się z potrzebą wchodzenia na dosyć rozbudowane pod strony.

TVN24 Lajt

TVN25 Lajt
TVN25 Lajt

Jak już nazwa wskazuje (TVN24 Lajt) jest to część platformy Lajt, a konkretnie mobilna wersja portalu TVN24.pl. Niestety jest to jeden z gorzej mobilne przygotowanych portali. Najbardziej irytuje zbyt szerokie logo oraz główny obrazek przy najnowszym i najistotniejszym newsie, który nawet przy poziomej orientacji ekranu tworzy dolny pasek przewijania. Poza tym na stronie głównej znajdziemy tylko w pierwszym dziale więcej linków reszta działow zawiera tylko po jedenym linku do artykułów, co zmusza do podróżowania po podstronach z dosyć sporymi zdjęciami, które nie mieszczą się na ekranie telefonu i warzącycmi czasami nawet po 20kB! Niestety problem nadwagi dotyczy całej strony, sam kod strony głównej to 9kB i dodatkowo ponad 25kB grafik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *