Dropbox – synchronizacja i współdzielenie plików

Po raz pierwszy o Dopbox’ie dowiedziałem się od bobiko, który to wysłał mi zaproszenie do jeszcze testowej wersji tej usługi. Dropbox to aplikacja służąca do synchronizacji plików pomiędzy naszym komputerem a kontem na serwerze Dropbox’a dostępna pod Windows, Linux i MacOS. Idea aplikacji jest prosta – zakładamy konto w usłudze, instalujemy aplikacje kliencką na komputerze i określamy lokalizację, gdzie ma się znaleźć katalog „My Dropbox” i już możemy korzystać.

Usługa Dropbox jest dostępna w trzech wariantach:

 • Basic – 2GB (możliwość rozszerzenia do 5GB) ZA DARMO
 • Pro 50 – 50GB za 9.99$ miesięcznie lub 99$ rocznie
 • Pro 100 – 100GB za 19.99$ miesięcznie lub 199$ rocznie

Zastosowań dropbox’a jest kilka i postaram się je tutaj przybliżyć. Pierwsze, które zostało już wspominane to synchronizacja plików na komputerze z plikami na serwerze, co pozwala tworzyć dodatkową kopię ważnych plików, które mają dla nas istotne znaczenie (np. dokumenty, prace pisane itp.). Drugie zastosowanie to synchronizacja pomiędzy dwoma komputerami – wystarczy zainstalować aplikacje Dropbox’a na dwóch komputerach i zalogować się na to samo konto, wtedy wszystkie zmiany w katalogu „My Dropbox” będą uwzględnione na obu maszynach (np. w domu i pracy). Trzecie moim zdaniem najciekawsze zastosowanie to współdzielenie katalogów – wybieramy katalog i zapraszamy innych użytkowników do współdzielenia katalogu, w tym momencie zawartość wskazanego katalogu będzie synchronizowana u wszystkich współdzielących go użytkowników, co ułatwia np. wymianę dokumentami z pracownikami, współdzielenie zdjęć np. z imprez itp. Kolejnym zastosowaniem usługi jest dostęp do plików z poziomu strony dropbox’a, która jest także przystosowana dla urządzeń mobilnych (m.dropbox.com), dla wybranych urządzeń (np. iPhone) są również przygotowane aplikacje klienckie. Ostatnią funkcją jaką udostępnia Dropbox to udostępnianie plików innym, wystarczy plik wrzucić do katalogu publicznego i pobrać jego adres (z menu kontekstowego), od teraz link możemy podać znajomym – dobra alternatywa, dla szybkiego przesyłania plików, czy też większych załączników e-mail.

Ja Dropbox’a wykorzystuje przede wszystkim do przesyłania dużych plików (katalog publiczny), tworzenia kopii zapasowych ważnych dokumentów, wymiany plików między znajomymi (katalogi współdzielone) oraz synchronizacji pomiędzy laptopem i komputerem stacjonarnym.

Zważywszy iż w ramach usługi możemy korzystać z darmowej podstawowej wersji, zapraszam do testowania usługi, a osoby chcące mi pomoc powiększyć dostępną przestrzeń proszę o rejestrację poprzez link referencyjny (za każdą poleconą osobę otrzymuje się 250MB dodatkowej przestrzeni): https://www.dropbox.com/referrals/NTIwODUzNzk

5 odpowiedzi na “Dropbox – synchronizacja i współdzielenie plików”

 1. W następnych wersjach będzie można wyłączyć pliki z synchronizacji, a co do samego folderu dropboxa można zmienić jego nazwę jak to zrobić opis tutaj:
  http://forums.dropbox.com/topic.php?id=9665

  można też synchronizować foldery spoza folderu dropboxa w sposób opisany tutaj:
  http://wiki.dropbox.com/TipsAndTricks/SyncOtherFolders

  te 2 trick’i zapewne umilą prace z dropem w znaczącym stopniu

  jeśli pomogłem załóż konto z tego linka, a dostane 250mb przestrzeni wirtualnej i Ty również: https://www.dropbox.com/referrals/NTQwMzY0MzU5

 2. Witam,
  po ostatnich wpadkach Dropboxa w dziedzinie prywatności danych trzymanych w tym serwisie szukałem innego na który mógłbym się przenieść.

  Polecam do przetestowania swoje nowe znalezisko: Spideroak.com

  Wydaje się to całkiem niezłą alternatywą dla Dropboxa.
  Cechy tego narzędzia do tworzenia backup’ów oraz synchronizacji plików które mnie przekonały:

  – Synchronizacja dowolnie wybranych pików oraz katalogów
  – Dostęp do plików przez www
  – Darmowa przestrzeń: 2 GB (z promocyjnym kodem: worldbackupday 5 GB za free)
  – Za każdego poleconego 1 GB gratis maksymalnie do 50 GB
  – Przyjazny interfejs, spora możliwość konfiguracj
  – Możliwość udostępniania plików

  Link: https://spideroak.com/

  (link z referralem: https://spideroak.com/download/referral/2d0b4bad9198d1f80ca7b730ed420e7c – 1 GB dla Ciebie i 1 GB dla mnie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *