Egipt – tani internet w komórce

Internet to, dla wielu osób nieodłączony element codziennego życia. Wirtualne społeczności, komunikacja, czy też dostęp do informacji to chyba główne wykorzystanie Internetu i wszystko jest dobrze, gdy dostęp do sieci jest swobodny. Podczas tegorocznych wakacji w Egipcie wylądowałem w hotelu na uboczu Hurghady i w pobliży nie było żadnego darmowego punktu WiFi, a oferta dostępu w hotelu była mało ciekawa (15 min caffee internet – 8$, 7 dni dostęp WiFi w lobby 150$), co zmusiło mnie do sprawdzenia alternatywnych źródeł internetu.

W ubiegłym roku widziałem jak kilku arabów w hotelu korzystało z mobilnego internetu (laptop + modem 3g), dlatego skupiłem się na analizowaniu ofert egipskich operatorów telefonii komórkowej. Najlepszą ofertą jaką znalazłem była oferta operatora MobiNil, a konkretnie nielimitowany dostęp do internetu. Najważniejsze w tej ofercie, jest możliwość skorzystania z niej zarówno w abonamencie (post-paid) jak i „na kartę” (pre-paid), a same warunki dostępu do internetu są podobne do oferty sieci Era –  Blueconnect Max. Zgodnie z opisem na stronie po aktywacji usługi otrzymamy na 30 dni 110MB bez ograniczenia prędkości, a po przekroczeniu 110MB prędkość transferu zostanie ograniczona.

Zakup startera i doładowania:
Wbrew pozorom nie było to łatwe zadanie, doładowanie można kupić w wielu sklepach, ale z starterem był problem, ponieważ często go nie było nawet w firmowych punktach MobiNil, a w sklepach przeważnie mają startery Vodafone. Ja swój starter załatwiłem poprzez arabskiego pracownika biura ITAKA – starter + doładowanie 50 funtów egipskich kosztowało mnie około 100 funtów egipskich (~17$).

Pierwsze uruchomienie i doładowanie:
Zabieg ten nie powinien sprawić problemu, ponieważ karta SIM ma domyślnie wyłączony kod PIN, dlatego wkładamy ją do telefonu, włączamy i działa. Kwestia doładowania, również jest prosta, na karcie z doładowaniem, zdrapujemy pasek, pod którym jest telekod i wpisujemy w telefonie #102*telekod# i naciskamy zadzwoń (zielona słuchawka).

Aktywacja GPRS:
Zgodnie z opisem przed aktywacją usługi nielimitowanego internetu trzeba aktywować GPRS. Według informacji na stronie wystarczy zadzwonić pod numer 442. Problem jaki tutaj napotkałem był następujący – automat mówił po arabsku 🙁 Wycieczka do recepcji i prośba o pomoc spełzła na niczym (mało chętni do pomocy, a jak domyślili się, że chodzi o Internet, to chcieli mi wcisnąć internet WiFi w hotelu za 150$). Rozwiązaniem okazało się zadzwonienie do Customer Service pod numerem 110. Tam również automat mówi po arabsku, ale ostatecznie zostaniemy połączeni z konsultantem, z którym bez problemu dogadamy się po angielsku. Zgodnie z wskazówkami jakie otrzymałem, aby zmienić język komunikatów na angielski należy zadzwonić pod numer 445, w momencie, gdy automat skończy mówić wciskamy 2, gdy po raz kolejny automat zamilknie znowu 2, w tym miejscu możemy zmienić język komunikatów na angielski (2), rozłączamy się. Teraz wybieramy 442 i już po angielsku aktywujemy internet, co według operatora może trwać do 24 godzin, ale zazwyczaj nie trwa to dłużej jak 2 godziny. W momencie aktywacji otrzymamy SMS’a, wtedy też należy wyłączyć i włączyć telefon.

Ustawienia telefonu:
Wiele nowych telefonów (np. Nokia seria N, E i X) wraz z włożeniem karty SIM MobiNil powinny wczytać automatycznie wszystkie ustawienia, w innym przypadku dzwonimy pod 442 i przechodzimy w miejsce aktywacji internetu, jedna z opcji (3) pozwala na zamówienie ustawień, które po pewnym czasie przyjdą w postaci wiadomości SMS. Jeśli nie chcemy kombinować możemy sami dodać punkt dostępu, gdzie w zasadzie wystarczy uzupełnić „nazwę punktu dostępu” i wpisać mobinilweb.

Aktywacja usługi:
Pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest ustawienie numeru PIN usług, co robimy poprzez menu, do którego dostęp uzyskamy poprzez wybranie numeru #100#, a tam kolejno przechodźmy:

  1. Account Info
  2. Own Account

Gdy już mamy ustawiony PIN możemy aktywować usługę nielimitowanego internetu. Dzwonimy pod #100*4# (lub #100# i tam przechodzimy do My Services) i kolejno:

  1. Internet & BlackBerry
  2. Activate
  3. Mobile Internet Buckets
  4. Unlimited EGP 20

Aktywacja pakietu może potrwać około godziny, jednak jeśli nie nastąpi po 30 minutach możemy spróbować jeszcze raz. Aktywacja zostanie potwierdzona wiadomością SMS, a z konta zniknie 20 funtów egipskich (~12zł).

Od moment aktywacji możemy korzystać z internetu w telefonie lub udostępnić go na laptopa (Bluetooth, JoikuSpot itp.), niestety w Egipcie wszystkie połączenia wychodzące muszą przechodzić przez krajowego operatora, dlatego Skype, Fring, Nimbuzz są zablokowane. W telefonie działał mi bez problemu Talkonaut można również pokombinować z SIP.
Odnośnie samego egipskiego numeru, to można z niego wysyłać SMSy do polskich operatorów to koszt około 1 funta egipskiego (~60gr), co jest tańsze od SMS’a z polskiej sieci w roamingu (od 1zł w górę), opłacalne jest także jak ktoś dzwoni do nas ze Skype, ponieważ odebranie połączenia nas nic nie kosztuje a minuta ze Skype na komórkę w Egipcie to 58gr.

Jeśli kogoś interesują tylko tanie połączenia do i z Egiptu to polecam zapoznać się z promocją w mBank Mobile, należy jednak pamiętać, że startery mBank Mobile można kupić wyłącznie przez internet, dlatego należy go zamówić na kilka dni wcześniej (dosyć szybka realizacja zamówienia).

http://www.era.pl/pl/indywidualni/taryfy/karta/blueconnect_max

Jedna odpowiedź do “Egipt – tani internet w komórce”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *