Komórka jako modem do internetu

Dosyć dawno temu pisałem o tym, że istnieje możliwość podłączenia telefonu do komputera za pośrednictwem bluetooth i wykorzystaniu telefonu jako modem GSM. Mimo iż na aukcjach internetowych nowy modem GSM (3G) podłączane do portu USB można kupić już od 100zł, to nie każdemu opłaca się jego zakup. Oferty mobilnego dostępu do internetu ciągle się rozwijają zwłaszcza w opcjach na kartę (pre-paid), dlatego w tym wpisie chciałbym przedstawić kilka metod wykorzystania zwykłego telefonu komórkowego jako modemu GSM/3G. Osobiście mam dostęp tylko do telefonów marki Nokia, dlatego opis skupiał się będzie przede wszystkim na urządzeniach tego producenta, co nie znaczy, że opisane rozwiązania nie mogą zostać wykorzystane z telefonami innych marek.

Podczerwień (IrDA):
Połączenie za pomocą podczerwieni raczej zanika, ale jeśli mamy odpowiedni port w komputerze i telefonie, a niestety inne sposobu komunikacji nie są możliwe to również można wykorzystać ten rodzaj połączenia. Należy jednak pamiętać o tym, że połączenie tego typu jest bardzo wolne i mało stabilne, a także wymaga kontaktu „wzrokowego” portu w telefonie z portem w komputerze, co sprawia, że jest to rozwiązanie niewygodne. W celu wykorzystania telefonu jako modem przy tym połączeniu pomocny będzie jakiś program pozwalający zarządzać telefonem jak np. Nokia PC Suite / Ovi Suite, z którego poziomu możemy dokonać wyboru operator (ustawienie odpowiedniego APN) i połączyć się z internetem. Programy tego typu powinny automatycznie wykryć telefon po nawiązaniu połączenia pomiędzy telefonem a komputerem.

Kabel (COM/USB):
Wykorzystanie kabla do połączenia telefonu z komputerem jest najstabilniejszą metodą, która w zależności od modelu telefonu daje jako jedyna możliwość jednoczesnego ładowania telefonu. Dodatkowo w przypadku kabla USB daje on bardzo duża przepustowość danych, co sprawia, że w pełni będziemy mogli wykorzystać szybkości oferowane przez sieci 3G i 3.5G. W celu wykorzystania tej metody do połączenia się z internetem będzie potrzebny program podobnie jak w przypadku podczerwieni.

Bluetooth:
Podstawową zaletą połączenia za pomocą bluetooth jest swoboda położenia telefonu, ponieważ może on być schowany w kieszeni, czy też plecaku (oczywiście w nie dużej odległości od komputera). Wykorzystanie tego rodzaju połączenia można oprzeć o programy jak wymienione wyżej, które pozwolą dobrać odpowiednie ustawienia, dla wybranego operatora, ale można zrobić to bez ich wykorzystania. W zależności od modelu telefonu należy odszukać w ustawieniach punkt dostępu, dla połączenia modemowego (należy wybrać najbardziej opłacalny według cennika operator np. internet zamiast wap). Teraz wyszukujemy urządzenia bluetooth dostępne w zasięgu komputera, gdy znajdziemy nasz telefon należy przejrzeć jakie usługi oferuje. Wśród nich powinniśmy odnaleźć Dial-Up Networking i wykorzystując ten rodzaj połączenia będziemy musieli określić parametry połączenia, a przeważnie tylko jeden – numer telefonu. Zazwyczaj wszystko powinno działać po wpisaniu numeru *99# lub *99***1#. Teraz w dostępnych połączeniach sieciowych pojawi się skonfigurowane wcześniej połączenie, uruchomienie go sprawi, że komputer nawiąże połączenie bluetooth z telefonem, następnie połączy się z internetem. Rozwiązanie to jest dobre, ponieważ pozwala korzystać z internetu, a jednocześnie pozwala używać telefon.

WiFi:
Najlepszym moim zdaniem rozwiązaniem jest zmiana telefonu wyposażonego w transmisje bezprzewodową WLAN w punkt dostępu (hotspot), ponieważ pozwala to na połączenie z telefonem kilku urządzeniom i korzystaniu z internetu na wszystkich z nich. Niestety telefon działający jako hotspot zazwyczaj pracuje w trybie ad-hoc, co uniemożliwia łączenie się z nim np. konsoli PlayStation Portable. Niektórzy producenci telefonów komórkowych umieszczają fabrycznie w telefonach funkcje udostępniania internetu poprzez WiFi, ale w przypadku, gdy takiej funkcjonalności nie ma fabrycznie to możemy poszukać specjalnego programu. Ja korzystam z JoikuSpot, który można używać za darmo w wersji o ograniczonej funkcjonalności lub kupić wersje premium (najtaniej chyba w Ovi Store), program jest dostępny dla systemu Symbian S60 v3 i v5, Maemo oraz Windows Mobile. Zastosowanie takiego połączenia minimalizuje do minimum konfiguracje na komputerach, które mają korzystać z internetu, a ponadto możemy jednocześnie używać telefonu. Wadą tego rozwiązania jest szybkie rozładowywanie baterii telefonu.

Zmuszenie telefonu do pracy w roli modemu GSM/3G jest idealne, dla osób, które z internetu mobilnego zamierzają korzystać okazjonalnie, np. podczas wyjazdu wakacyjnego itp. Sama konfiguracja telefonu i komputera nie jest trudna i pozwala korzystać z internetu bez konieczności zakupu specjalnego modemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *